Tomorrow for the last round of the year, 22 matches of three European Rink Hockey competitions

7

Last round of 2018 with three big match: Porto-Lodi, Liceo-Sporting and Oliveirense-Barça Lassa. First round for WS Europe Cup for a total of 14 Live matches.

Tomorrow will be played the last round of 2018 with 22 matches scheduled. 14 matches will be broadcasted live through our channes: 6 live on www.cers-rinkhockey.tv and 8 in our Youtube Channel www.youtube.com/cersrinkhockeytv (See the list below). The three big match of Euroleague will be FC Porto against Amatori Lodi, for the leadership of the Group C, Liceo-Sporting for the last chance of the spanish team to return in the game for the qualification and the Oliveirense-Barça Lassa, where the portogueses will try to block the unrestrainable leader of Group A. Noia-Benfica (Group D) could be for the portugueses the decisive escape for the qualification of quartersfinals. 

In WS Europe Cup will be played the first round of 1/8 with 2 national derbies, Girona-Lleida and Nantes-Coutras and 2 matches between Italy and Portugal, Sarzana-Tomar and Turquel-Viareggio.  Instead will be played the last leg of Preliminary Round for Female League Cup: the only draw after the firsts 50 minutes is Noisy-Vordemwald.

HC LICEO

An action of the spanish team, HC Liceo, against SKG Herringen. Photo credit: Manu Boutureira

 

 

 

LIVE RESULTS
We will inform you after the last game of the day of all the results by email. If you want live official results please follow us on Twitter hashtag #okeuro #okeuropecup or in our website in the two dedicated  section, www.wseurope-rinkhockey.org/euroleague and www.wseurope-rinkhockey.org/wseuropecup

ALL THE MATCHES WILL BE UPLOADED ON YOUTUBE
All the clubs, from this sporting season, will upload all the entire matches of all the european competitions in our Youtube Channel www.youtube.com/cersrinkhockeytv .

EUROLEAGUE – 2nd MATCHDAY – Saturday 17th November 2018
GROUP A
h 21.00 (CET) – h 20.00 (PT) – Match #20 – Dinan Quevert (FR) x H Follonica (IT)  – Referees: Ricardo Leao (PT), Joao Duarte (PT) – Live on www.youtube.com/cersrinkhockeytv 
h 18.30 (CET) – h 17.30 (PT) – Match #21 – UD Oliveirense (PT) x Barça Lassa (SP) – Referees:Massimiliano Carmazzi (IT), Joseph Silecchia (IT) – Live on www.cers-rinkhockey.tv
STANDING: Barça Lassa (SP) 6 points, Follonica (IT) and Oliveirense (PT) 3 points, Dinan Quevert (FR) 0 point
Next round – 4th matchday – Saturday 19th January 2019 (time to be definited) – Barça Lassa (SP) x UD Oliveirense (PT) and Follonica H. (IT) x Dinan Quevert (FR)

GROUP B
h 18.00 (CET) – h 17.00 (PT) – Match #22 – SK Germania Herringen (DE) x H Forte dei Marmi (IT) – Referees: Alberto Lopez (SP), Jose Gomez (SP)
h 19.00 (CET) – h 18.00 (PT) – Match #23 – HC Liceo (SP) x Sporting CP (PT) – Referees: Xavier Bleuzen (FR), Julien Thibaud (FR) – Live on www.cers-rinkhockey.tv
STANDING: Sporting CP (PT) 6 points, Forte dei Marmi (IT) and HC Liceo (SP) 3 points, SK Germania Herringen (DE) 0 
Next round – 4th matchday – Saturday 19th January 2019 (time to be definited) – Sporting CP (PT) x HC Liceo (SP) and Forte dei Marmi (IT) x SKG Herringen (DE)

GROUP C
h 20.30 (CET) – h 19.30 (PT) – Match #24 – SCRA Saint Omer (FR) x Reus Deportiu (SP) – Referees: Miguel Guilherme (PT), Luis Peixoto (PT) – Live on www.youtube.com/cersrinkhockeytv 
h 16.00 (CET) – h 15.00 (PT) – Match #25 – FC Porto (PT) x Wasken Lodi (IT) – Referees: Raul Burgos (SP), Josep Ribo (SP) – Live on www.cers-rinkhockey.tv
STANDING: FC Porto (PT) and Amatori Lodi (IT) 6 points, Reus Deportiu (SP) and SCRA Saint Omer (FR) 0
Next round – 4th matchday – Saturday 19th January 2019 (time to be definited) – Reus Deportiu (SP) x SCRA Saint Omer (FR) and Amatori Lodi (IT) x FC Porto (PT)

GROUP D
h 19.00 (CET) – h 18.00 (PT) – Match #26 – HC Montreux (CH) x HRC Monza (IT) – Referees: Oscal Valverde (SP), Ivan Gonzalez (SP) – Live on www.youtube.com/cersrinkhockeytv 
h 19.30 (CET) – h 19.30 (PT) – Match #27 – CE Noia (SP) x SL Benfica (PT) – Referees: Matteo Galoppi (IT), Filippo Fronte (IT)
STANDING: SL Benfica (PT) 6 points, HRC Monza and CE Noia (SP) 3 points, HC Montreux (CH) 0
Next round – 4th matchday – Saturday 19th January 2019 (time to be definited) -. HRC Monza (IT) x HC Montreux (CH) and SL Benfica (PT) x CE Noia (SP)

WS EUROPE CUP – 1/8 – 1st Leg – Saturday 1st December 2018 (local time)
17.00 – RHC Wolfurt (AT) x SA Merignac (FR) – Referees:Thomas Ullrich (DE), Lars Niestroy (DE)
17.00 – RC Biasca (CH) x H. Valdagno 1938 (IT) – Referees: Paulo Almeida (PT), Rui Torres (PT)
18.00 – Juventude Viana (PT) x CP Voltregà (SP) – Referees:Ulderico Barbarisi (IT), Luca Molli (IT) – Live on www.cers-rinkhockey.tv
20.00 – Girona HC (SP) x CE Lleida Llista (SP) – Referees: Jose Pinto (PT), Joaquim Pinto (PT) – Live on www.cers-rinkhockey.tv
20.00 – Igualada HC (SP) x RSC Diessbach (CH) – Referees: Karl Wilson (ENG), Bruno Sosa (ENG)
20.30 – Nantes ARH (FR) x US Coutras (FR) – Referees: Carsten Niestroy (DE), Frank Schafer (DE) – Live on www.youtube.com/cersrinkhockeytv 
21.00 – HC Turquel (PT) x CGC Viareggio (IT) – Referees:Sergy Mayor (SP), Isaac Sanz (SP) . Live on www.youtube.com/cersrinkhockeytv 
21.00 – H. Sarzana (IT) x SC Tomar (PT) – Referees: Arnaud Esoli (FR), Nuno Melo (FR) – Live on www.cers-rinkhockey.tv

WS EUROPE CUP – 1/8 – 2nd Leg – Saturday 19th January 2019 (time to be definited)

SA Merignac (FR) x RHC Wolfurt (AT) 
US Coutras (FR) x Nantes ARH (FR)
CE Lleida Llista (SP) x Girona HC (SP)
RSC Diessbach (CH) x Igualada HC (SP)
H. Valdagno 1938 (IT) x RC Biasca (CH)
CGC Viareggio (IT) x HC Turquel (PT)
CP Voltregà (SP) x Juventude Viana (PT)
SC Tomar (PT) x H. Sarzana (IT)

FEMALE LEAGUE CUP – Preliminary Round – 2nd Leg – Saturday 1st December 2018 – (local time)

16.00 – HCM Stuart (PT) z CP Voltregà (SP)  – 1st Leg: 3-8  – Referees:Thomas Ehlert (DE), Torsten Flossel (DE)
17.30 – Nantes Metropole (FR) x HCP Plegamans (SP) – 1st Leg: 15-1 – Referees:Frank Schafer (DE), Carsten Niestroy (DE) – Live on www.youtube.com/cersrinkhockeytv 
18.00 – CP Manlleu (SP) x SC Bison Calenberg (DE) – 1st Leg: 6-1 – Referees: Julio Teixeira (PT), Silvia Coelho (PT)
20.30 – SA Merignac (FR) x ERG Iserlohn (DE)  – 1st Leg: 0-10 – Referees:Steff Jordi (CH), Johannes Schneider (DE)
20.30 – CS Noisy Le Grand (FR) x RHC Vordemwald (CH)  – 1st Leg: 3-3 – Referees: Inigo Lopez (SP), Ruben Fernandez (SP) – Live on www.youtube.com/cersrinkhockeytv 
20.30 – SL Benfica (PT) x US Coutras (FR) – 1st Leg: 4-1 – Referees:German Sandoval (DE), Jonatan Sanchez (SP) – – Live on www.cers-rinkhockey.tv

PRESS KIT AND USEFUL INFORMATION FOR MEDIA

Media Guide Sporting Season 2018-19 -> Click for download
Press Kit Euroleague 2018-19 – GROUP A -> Click for download
Press Kit Euroleague 2018-19 – GROUP B -> Click for download
Press Kit Euroleague 2018-19 – GROUP C -> Click for download
Press Kit Euroleague 2018-19 – GROUP D -> Click for download
Press Kit WS Europe Cup 2018-19 -> Click for download
HandBook Sporting Season 2017-18 -> Click for download