Gijon and Palau already qualified to FLC Final Four. Noisy and Follonica qualified in WSEC

199
hockey, follonica-dinan, llobet prova un contrasto in area

Telecable Gijón with the strong 8-2 victory against Voltregà snatches the first ticket to the Final Four of the Female League Cup, after three victories of the four scheduled games (three goals for Roces and Obeso). The second team to snatch the ticket the Generali Palau Plagamans, managing to win a precious victory in the derby in Cerdanyola for 5-1 (4 goals for Florenza). Both Gijón and Palau have 9 points in the standings and even in the event of a tie, they have the advantage in direct clashes with their respective competitors. Coutras won the derby French 5-4 (four goals for LaFourcade). Next matchday in 14 days, where there will be the race to win the other two tickets available.

In the WS Europe Cup the last two qualifiers for the Quarter-Finals are Noisy Le Grand (France) and Follonica (Italy). Noisy needed a victory at home to Poire and managed to win 3-2: Poire missed a direct shot a few seconds from the end (Ugo Grellier two goals for Noisy). The french will have to wait for the last match next Saturday between Follonica and Geneva to know if he will have to host Quevert or Follonica on his rink on March 26th. Tonight the Italians managed to win 6-1 against the French of Dinan Quevert (two goals for Banini Davide), thus going ahead even in the eventual tie in the standings if they will win next Saturday against Geneva. The Euroleague will return on March 26 just like the first round of the WS Europe Cup Quarterfinals.

All matches could be followed online with Live Official Match Report on www.wseurope-rinkhockey.org/femaleleaguecup and on www.wseurope-rinkhockey.org/wseuropecup

A photo from the game Follonica (Italy) and Dinan Quevert (France)

 

Female League Cup – 3rd matchday – Saturday 5th March 2022
GROUP A
h 20:30 (CET) – 21:30 (GMT) – C.S. Noisy Le Grand (FR) x U.S. Coutras (FR) = 4-5 (0-4, 4-1)
Noisy: Lilou, Vignel P, Paredes, Daribo, Denest (C) – Garcia M, Pereira, Vignel A, Devaux, Chouchane – Coach: Millul
Coutras: Barros, Lafourcade, Ribeiro (C), Cumella, Winter – Clevers, Moreau, Zanelli, Martin – Coach: Ducurtioux
Scorers: 1st: 4’53” Ribeiro (C), 10’23” Lafourcade (C), 22’25” Lafourcade (C), 24’57” Lafourcade (C) – 2nd: 1’52” Denest (N), 9’45” Vignel A (N), 10’52” Lafourcade (C)
Penalties: 2nd: 16’10” Vignel P (2′) (N), 19’38” Paredes (N), 24’22” Garcia M (N)
Referees: Julien Thibaud (FR) and Stephane Rizzotti (FR)

h 20:00 (CET) – 19:00 (GMT) – Telecable H.C. Gijon (SP) x C.P. Voltregà (SP) = 8-2 (3-1, 5-1)
Telecable: Hidalgo, Roces, Piquero, Gonzalez S, Obeso – Gonzalez R, Carrera, Mejido – Coach: Sierra
Voltrega: Otegui, Vistos, Ferron, Arxe (C), Tarrida – Bosch, Font, Franci, Ferran, Baucells – Coach: Riera
Scorers: 1st: 4’13” Obeso (G), 7’00” Ferron (V), 8’03” Obeso (G), 16’26” Piquero (G) – 2nd: 4’07” Carrera (G), 6’25” Roces (G), 6’56” Roces (G), 10’48” Roces (G), 23’45” Vistos (V), 24’55” Obeso (G)
Referees: Alvaro De La Hera (SP) and David Cantos (SP)

Standing: Telecable H.C. Gijon (SP) 9 points (+19), S.L. Benfica 3 points (+3)*, C.P. Voltregà (SP) 3 points (-5), U.S. Coutras (FR) 3 points (-10)*, C.S. Noisy Le Grand (FR) 0 points (-7)* | * = less game played

4th matchday – 19/03/2022 – C.S. Noisy Le Grand (FR) x Telecable H.C. Gijon (SP) – U.S. Coutras (FR) x S.L. Benfica (PT)

GROUP B
h 20:00 (CET) – 19:00 (GMT) – Fenie Energie Cerdanyola C.H. (SP) x Generali H.C. Palau Plegamans (SP) = 1-5 (1-3, 0-2)
Fenie Energie: Suros, Xicota, Figuerola, Gutierrez (C), Sole – Pera, Crespo, Battle A, Castro, Battle C – Coach: Setien
Generali: Vicente L, Florenza, Fontdegloria (C), Puigdueta, Busquets – Vicente G, Colomer, Juan, Blackman, Salvat – Coach: Sanz
Scorers: 1st: 3’03” Florenza (P), 5’20” Sole (dir.shot) (C), 12’31” Florenza (dir.shot) (P), 23’26” Vicente G (P) – 2nd: 2’13” Florenza (P), 8’25” Florenza (P)
Penalties: 1st: 9’16” Juan (2′) (P), 12’31” Xicota (2′) (C), 19’37” Fontdegloria (2′) (P) – 2nd: 12’22” Gutierrez (2′) (C), 22’02” Fontdegloria (2′) (P)

Referees: Josep Ribò (SP) and Xavier Buixeda (SP)

Standing: Generali H.C. Palau Plegamans (SP) 9 points (+11), C.P. Manlleu (SP) 3 points (+8)*, Fenie Energie Cerdanyola C.H. (SP) 3 points (-2)*, Decom Roller Matera (IT) 0 points (-11), A.D. Sanjoanense (PT) 0 points (-12)* | * = less game played

4th matchday – 19/03/2022 – Roller Matera (IT) x Cerdanyola C.H. (SP) – Martinelia C.P. Manlleu (SP) x A.D. Sanjoanense (PT)
Postponed 2nd matchday – 24th March 2022 – Martinelia C.P. Manlleu (SP) x Cerdanyola C.H. (SP)

WS Europe Cup – 6th and last matchday – Saturday 5th March 2022
GROUP A
h 20:30 (CET) – 19.30 (GMT) – Poire Roller (FR) x C.S. Noisy Le Grand (FR) = 2-3 (0-1, 2-2)
Poire: Alvarez M, Bartes, Puentes (C), Guibert, Fernandez – Velez, Thebaud, Caubet – Coach: Salicru
Noisy: Mane, Grellier, Barbe, Costa (C), Avondo – Antunes, Vignel V, Pujol, Boyeau – Coach: Rovira
Scorers: 1st: 19’14” Pujol (N) – 2nd: 3’56” Puentes (P), 6’34” Grellier (N), 16’42” Grellier (N), 17’35” Fernandez (P)
Penalties: 1st: 23’36” Velez (2′) (P) – 2nd: 9’01” Grellier (2′) (N), 13’12” Grellier (2′) (N), 13’12” Puentes (2′) (P), 14’53” Pujol (2′) (N), 20’35” Fernandez (2′) (P)
Referees: Nuno Melo (FR) and Loic Le Menn (FR)

Standing: Finques Prats C.E. Lleida (SP) 9 p (+13)CS Noisy Le Grand (FR) 4 p (-6), Poire Roller (FR) 4 points (-7)

GROUP B
h 20:00 (CET) – 19:00 (GMT) – Igualada HC (SP) x Juventude de Viana (PT) = 2-2 (1-0, 1-2)
Igualada: Deitg, Riba, Cantero, Palau, Carol – Yeste, Marimon, Carol, Baliu (C), Vives, Torrents – Coach: Garcia X
Viana: Correia, Delgado, Batista, Lima, Herman – Pereira N (C), Zapata, Cardoso, Pedro J, Guia – Coach: Ventura
Scorers: 1st: 15’49” Marimon (I) – 2nd: 4’10” Herman (V), 14’01” Yeste (I), 16’24” Lima (pen.shot) (V)
Penalties: 2nd: 4’26” Pedro J (2′) (V), 18’55” Batista (2′) (V)
Referees: Raul Burgos (SP) and Oriol Perez (SP)

Standing: HC Valdagno (IT) 9 points (+6), Juventude Viana (PT) 7 p (+1), Igualada HC (SP) 1 p (-7)

GROUP C 
h 17:30 (GMT) – 18:30 (CET) – A.D. Sanjoanense (PT) x C.P.Calafell (SP) = 7-2 (3-2, 4-0)
Sanjoanense: Freitas, Santos, Guimaraes, Cerqueira, Lima – Almeida, Gonçalves, Pereira J, Moreira, Lopes M (C) – Coach: Pereira V
Calafell: Edo, Miras, Gabarro, Mendes, Ferrer – Casas, Palau (C), Xaus, Escala, Marimon – Coach: Lopez F
Scorers: 1st: 7’41” Guimaraes (S), 11’17” Casas (dir.shot) (C), 13’16” Ferrer (C), 18’10” Almeida (S), 24’57” Goncalves (S) – 2nd: 8’42” Santos (S), 15’18” Moreira (S), 18’39” Santos (dir.shot) (S), 16’18” Pereira J (S)
Penalties: 1st: 11’11” Santos (2′) (S)
Referees: Pedro Figueiredo (PT) and Carlos Correia (PT)

Standing: CP Calafell (SP) 9 p (+14), CP Voltregà (SP) 4 points (-1)*, AD Sanjoanense (PT) 4 point (-8) 

GROUP D
h 21:00 (CET) – 20:00 (GMT) –  Follonica H.1952 (IT) x H.C. Dinan Quevert (FR) = 6-1 (5-1, 1-0)
Follonica: Barozzi, Pagnini M (C), Pagnini F, Banini D, Montigel – Llobet, Banini F, Bonarelli, Montauti, Mugnaini – Coach: Silva
Dinan: Bautista, Fernandez, Martinez J, Montivero, Calise – Ricaille, Garcia C, Turluer, Podevin – Coach: Burgoa
Scorers: 1st: 17’30” Pagnini M (F), 17’40” Banini F (pen.shot), 19’00” Martinez J (Q), 21’11” Bonarelli (F), 24’56” Banini D (F) – 2nd: 3’18” Llobet (F)
Penalties: 1st: 24’59” Calise (2′) (Q) – 2nd: 11’58” Banini F (2′) (F), 11’58” Martinez (2′) (Q)
Referees: Massimiliano Carmazzi (IT) and Franco Ferrari (IT)

Standing: HC Dinan Quevert (FR) 9 points (+4), Follonica H. (IT) 6 p (+8)*, Geneve RHC (CH) 0 p (-12)* | * = one less match played
2nd and last matchday – 12/03/2022 – Follonica H.1952 (IT) x Geneve R.H.C. (CH)

WS Europe Cup – Quarterfinals
First Leg
QF #1 – Saturday 26th march – 2nd Group D x Finques Prats Lleida (SP)
QF #2 – Saturday 26th march – C.P. Voltregà (SP) x H.C. Valdagno (IT)
QF #3 – Saturday 26th march – Juventude Viana (PT) x C.P. Calafell (SP)
QF #4 – Saturday 26th march – C.S. Noisy Le Grand (FR) x 1st Group D
Second Leg
QF #1 – Saturday 9th april – Finques Prats Lleida (SP) x 2nd Group D
QF #2 – Saturday 9th april – H.C. Valdagno (IT) x C.P. Voltregà (SP)
QF #3 – Saturday 9th april – C.P. Calafell (SP) x Juventude Viana (PT)
QF #4 – Saturday 9th april – 1st Group D x C.S. Noisy Le Grand (FR)