REFEREES DESIGNATION FOR 3RD MATCHDAY OF MALE EUROCUPS

EUROLEAGUE – GROUP PHASES

GROUP A

17:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP A
Pavilhao Dr. Salvator Machado – Oliveira de Azemeis (Portugal)

Match #21 – UD Oliveirense (PT) v Reus Deportiu (SP)

Alessandro Eccelsi (IT) Filippo Fronte (IT)

19:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP A
Hemberg Sporthalle – Iserlohn (Germany)

Match #20 – ERG Iserlohn (DE) v CGC Viareggio (IT)

Paulo Santos (PT) Jose Pinto (PT)

GROUP B

18:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP B
Palazzetto Armeni – Follonica (Italy)

Match #23 – H Follonica (IT) v FC Porto (PT)

Oscar Valverde (SP) Ivan Gonzalez (SP)

20:30
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP B
Complexe Sportif de l’Angelmière – La Roche Sur Yon (France)

Match #22 – La Vendeenne (FR) v CP Vic (SP)

Roland Eggimann (CH) Urs Dornbierer (CH)

GROUP C

15:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP C
Pavilhao Fidelidade – Lisbona (Portugal)

Match #25 – SL Benfica (PT) v FC Barcelona (SP)

Franco Ferrari (IT) Matteo Galoppi (IT)

19:00
EUROLEAGUE 2017-18 – GROUP C
Salle Omnisport du Pierrier – Montreux (Switzerland)

Match #24 – Montreux HC (CH) v H Forte dei Marmi (IT)

Julien Thibaud (FR) Xavier Bleuzen (FR)
 
 

CERS CUP

ROUND OF 16 – 1stLeg

19:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavello Olimpic de l’Ateneu – Sant Sadurni d’Anoia (Espana)

Match #95 – CE Noia (SP) v OC Barcelos (PT)

Massimiliano Carmazzi (IT) Claudio Ferraro (IT)

20:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavellò Municipal Oliveras de la Riva – Sant Hipolit de Voltregà (Espana)

Match #101 – CP Voltregà (SP) v Valença HC (PT)

Giovanni Andrisani (IT) Joseph Silecchia (IT)

20:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavello Municipal Joan Ortoll – Calafell (Spain)

Match #99 – CE Vendrell (SP) v Juventude Viana (PT)

Ulderico Barbarisi (IT) Luca Molli (IT)

20:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Pavellon Municipal Les Comes – Igualada (Espana)

Match #98 – HC Igualada (SP) v CE Lleida Llista (SP)

Rui Torres (PT) Miguel Guilherme (PT)

20:30
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Gymnase des Yvris – Noisy le Grand (France)

Match #100 – CS Noisy Le Grand (FR) v Correggio H. (IT)

Paulo Almeida (PT) Orlando Panza (PT)

20:45
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
PalaLido – Valdagno (Italy)

Match #102 – H. Valdagno 1938 (IT) v SC Tomar (PT)

Alberto Veiga (SP) Ruben Fernandez (SP)

21:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Palasport Comunale – Breganze (Italy)

Match #96 – H. Breganze (IT) v RHC Dornbirn (AT)

Thomas Ullrich (DE) Lars Niestroy (DE)

21:00
CERS CUP 2017-18 – ROUND OF 16
Hoquei Clube de Turquel – Alcobaca (Portugal)

Match #97 – HC Turquel (PT) v SCRA Saint Omer (FR)

Sergi Mayor (SP) Alberto Lopez (SP)

Latest Posts

Euroleague Final Four 2020-21: Media accreditation process

Journalists, photographers and video operators intending to be accredited...

Luso (Portugal) will host the Euroleague Final Four (May 15-16)

As the first phase, the "Pavilhao Gimnodesportivo de Luso",...

Portugal will host the Senior Male and Under 17 Male European Championship

Senior Male European Championships 2021 In accordance with the information...

Andorra will host the Final Seven of WS Europe Cup

In accordance with the information contained in Official Communication...

WS EUROPE CUP: F7 POSTPONED TO 18-19-20 JUNE 2021

In view of the difficulties that still occur resulting...