Referees for Eurocups’ matches of 1st December 2018

EUROLEAGUE – GROUP PHASE – MATCHDAY 3

15:00
Dragao Caixa – Oporto (Portugal)

Match #25 – FC Porto (PT) x Wasken Lodi (IT)

Raul Burgos (SP) Josep Ribò (SP)

 

17:30
Pavilhao Dr. Salvator Machado – Oliveira de Azemeis (Portugal)

Match #21 – UD Oliveirense (PT) x FC Barcelona (SP)

Massimiliano Carmazzi (IT) Joseph Silecchia (IT)

 

18:00
Gluckauf Hallen – Hamm (Germany)

Match #22 – SK Germania Herringen (DE) x H Forte dei Marmi (IT)

Alberto Lopez (SP) Jose Gomez (SP)

 

19:00
Palacio Riazor – La Coruna (Espana)

Match #23 – HC Liceo (SP) x Sporting CP (PT)

Xavier Bleuzen (FR) Julien Thibaud (FR)

 

19:00
Salle Omnisport du Pierrier – Montreux (Switzerland)

Match #26 – HC Montreux (CH) x HRC Monza (IT)

Oscar Valverde (SP) Ivan Gonzalez (SP)

 

19:30
Pavello Olimpic de l’Ateneu – Sant Sadurni d’Anoia (Espana)

Match #27 – CE Noia (SP) x SL Benfica (PT)

Matteo Galoppi (IT) Filippo Fronte (IT)

 

20:30
Salle des Sports du Brockus – Saint-Omer (France)

Match #24 – SCRA Saint Omer (FR) x Reus Deportiu (SP)

Miguel Guilherme (PT) Luis Peixoto (PT)

 

21:00
Salee Nemèe – Dinan (France)

Match #20 – Dinan Quevert (FR) x H Follonica (IT)

Ricardo Leao (PT) Joao Duarte (PT)

 

 

 

WS EUROPE CUP – 1/8 – 1st LEG

17:00
Palaroller – Biasca (Switzerland)

Match #89 – RC Biasca (CH) x H. Valdagno 1938 (IT)

Paulo Almeida (PT) Rui Torres (PT)

 

18:00
Pavilhão Desportivo Municipal de Monserrate – Viana do Castelo (Portugal)

Match #88 – Juventude Viana (PT) x CP Voltregà (SP)

Thomas Ehlert (DE) Torsten Flossel (DE)

 

19:00
Hockeyarena – Wolfurt (Austria)

Match #87 – RHC Wolfurt (AT) x SA Merignac (FR)

Thomas Ullrich (DE) Lars Niestroy (DE)

 

20:00
Pavelló Municipal Palau 2, Girona (Spain)

Match #90 – Girona HC (SP) x CE Lleida Llista (SP)

Jose Pinto (PT) Joaquim Pinto (PT)

 

20:00
Pavellon Municipal Les Comes – Igualada (Espana)

Match #94 – Igualada HC (SP) x RHC Diessbach (CH)

Karl Wilson (ENG) Bruno Sosa (ENG)

 

20:30
Complexe sportif du Croissant, Nantes (France)

Match #91 – Nantes ARH (FR) x US Coutras (FR)

Carsten Niestroy (DE) Frank Schafer (DE)

 

21:00
Hoquei Clube de Turquel – Alcobaca (Portugal)

Match #93 – HC Turquel (PT) x CGC Viareggio (IT)

Sergi Mayor (SP) Isaac Sanz (SP)

 

21:00
Centro Polivalente – Sarzana (Italy)

Match #92 – H. Sarzana (IT) x SC Tomar (PT)

Arnaud Esoli (FR) Nuno Melo (FR)

 

 

FEMALE LEAGUE CUP – PRELIMINARY ROUND – 2nd Leg

 

16:00

Match #123 – Stuart HCM (PT) x CP Voltregà (SP)

Thomas Ehlert (DE) Torsten Flossel (DE)

 

17:30

Match #125 – Nantes Metropole (FR) x HCP Plegamans (SP)

Frank Schafer (DE) Torsten Flossel (DE)

 

18:00
Pavelló Municipal d’Esports – Manlleu (Espana)

Match #120 – CP Manlleu (SP) x SC Bison Calenberg (DE)

Julio Teixeira (PT) Silvia Coelho (PT)

 

20:30
Pavilhao Fidelidade – Lisbon (Portugal)

Match #124 – SL Benfica (PT) x US Coutras (FR)

German Sandoval (SP) Jonatan Sanchez (SP)

 

20:30
Roller Stadium – Merignac (France)

Match #122 – SA Merignac (FR) x ERG Iserlohn (DE)

Steff Jordi (CH) Johannes Schneider (CH)

 

20:30
Gymnase des Yvris – Noisy le Grand (France)

Match #121 – CS Noisy Le Grand (FR) x RHC Vordemwald (CH)

Inigo Lopez Leiton (SP) Ruben Fernandez (SP)