Results and standings in Male Euroleague groups and results and pairings for the next round in Cers Cup.

 

 

MALE EUROLEAGUE – GROUP A – DAY 2 – RESULTS
MATCH RESULT
CP Vic (SP) – Wasken Lodi (IT) 2-2
RSC Diessbach (CH) – SL Benfica (PT) 3-4
GROUP A – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
SL Benfica (PT) 6 2 2 0 0 7 5 2
Wasken Lodi (IT) 4 2 1 1 0 10 5 5
CP Vic (SP) 1 2 0 1 1 4 5 -1
RSC Diessbach (CH) 0 2 0 0 2 6 12 -6
MALE EUROLEAGUE – GROUP B – DAY 2 – RESULTS
MATCH RESULT
H.Bassano (IT) – FC Porto (PT) 3-4
SA Merignac (FR) – FC Barcelona (SP) 2-6
GROUP B – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
FC Barcelona (SP) 6 2 2 0 0 20 5 15
FC Porto (PT) 4 2 1 1 0 5 4 1
SA Merignac (FR) 1 2 0 1 1 3 7 -4
H.Bassano (IT) 0 2 0 0 2 6 18 -12
MALE EUROLEAGUE – GROUP C – DAY 2 – RESULTS
MATCH RESULT
Reus Deportivo (SP) – Sporting CP (PT) 3-2
Dinan Quevert (FR) – H.Forte dei Marmi (IT) 6-8
GROUP C – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
Reus Deportivo (SP) 6 2 2 0 0 7 4 3
Sporting CP (PT) 3 2 1 0 1 7 4 3
H.Forte dei Marmi (IT) 3 2 1 0 1 10 10 0
Dinan Quevert (FR) 0 2 0 0 2 7 13 -6
MALE EUROLEAGUE – GROUP D – DAY 2 – RESULTS
MATCH RESULT
H.Breganze (IT) – UD Oliveirense (PT) 3-4
La Vendeenne (FR) – Liceo La Coruña (SP) 3-5
GROUP D – STANDING
TEAM PTS P W D L SCO SUF DIF
Liceo La Coruña (SP) 6 2 2 0 0 10 5 5
UD Oliveirense (PT) 6 2 2 0 0 8 5 3
La Venndeenne (FR) 0 2 0 0 2 5 9 -4
H.Breganze (IT) 0 2 0 0 2 5 9 -4
CERS CUP – PRELIMINARY ROUND – 2nd LEG
MATCH RESULT
Dusseldorf-Nord (DE) – GSH Trissino (It) 1-8
RHC Monza (IT) – RHC Uri (CH) 6-3
Juventud Viana (PT) – RSC Darmstadt (DE) 8-2
CE Vendrell (SP) – CGC Viareggio (IT) 2-5
CH Caldes (SP) – US Coutras (FR) 6-1
H.Sarzana (IT) – Geneve RHC (CH) 6-6 (golden goal)
Uttingen (CH) – RESG Walsum (DE) 3-4 (penalties)
SCRA St.Omer (FR) – Soham RHC (EN) 8-0
H.Follonica (IT) – CE Noia (SP) 6-4
RC Biasca (CH) – Igualada HC(SP) 2-7
SPRS Ploufragan (FR) – King’s Lynn RHC (EN) 16-1
HC Turquel (PT) – SK Germania Herringen (DE) 4-3
RHC Dornbirn (AT) – RHC Wimmis (CH) 2-7
IGR Remscheid (DE) – RHC Wolfut (AT) 8-4
CERS CUP – ROUND OF 16
DAY / TIME 1st LEG MATCH DAY / TIME 2nd LEG
Saturday, December 17 H.Follonica (IT) – OC Barcelos (PT) Saturday, January 14
Saturday, December 17 HC Turquel (PT) – RESG Walsum (DE) Saturday, January 14
Saturday, December 17 SCRA St.Omer (FR) – GSH Trissino (IT) Saturday, January 14
Saturday, December 17 CH Caldes (SP) – RHC Wimmis (CH) Saturday, January 14
Saturday, December 17 Igualada HC (SP) – IGR Remscheid (DE) Saturday, January 14
Saturday, December 17 CGC Viareggio (IT) – SPRS Ploufragan (FR) Saturday, January 14
Saturday, December 17 H.Sarzana (IT) – RHC Monza (IT) Saturday, January 14
Saturday, December 17 Juventud Viana (PT) – CP Vilafranca (SP) Saturday, January 14

Latest Posts

OC 35/2020 – CONDITIONS FOR ALLOCATION EUROPEAN MEN’S SENIOR CHAMPIONSHIPS 2021

Official Communication 35 CONDITIONS FOR ALLOCATION EUROPEAN MEN’S SENIOR CHAMPIONSHIPS...

Defined the official planning of European Competitions 2021

Today the Rink Hockey Committee of World Skate Europe...

OC 33/2020-21 – FEES PAID by CLUBS

OC 33/2020-21 - FEES PAID by CLUBS You can download...

The new draw of European Club Competitions in Lisbon (Portugal)

The new Draw of the European Club Competitions for...

OC 31/2020-21 – Integration Guidelines for European Club Competitions

OC 30/2020-21 - Integration Guidelines for European Club Competitions These...